Од сите благодетни дарови со кои Бог го дарувал човекот, највозишен е дарот на љубовта. Љубовта е најсвето, најблаг-опријатно,  Најскапоцено и најрадосно чувство, без кое човекот не може да го замисли своето постоење и својот живот.

 

Највозвишениот облик на љубов, достоен за секоја пофалба и почит е љубовта на мајката кон своето чедо. Оваа љубов со сета своја длабочина и нежност, е најдлабокото и најсвето чувство со кое Бог го благословил секое суштество на земјата. Неинформираноста за сексу-алното и репродуктивното здравје е главна причина за донесување на одлука за абортус. Одлуката да се абортира е тешка, и самата по себе носи штетни последици, затоа државата треба да ја превземе одговорноста за запознавање на бремените жени со оследиците од абортусот. Како последици од абортусот се јавуваат траен стерилитет, Rh - сензи-билизација, трајно отстра-нување на матката, а многу често доаѓа и до смрт на бремената жена. 

        Во светот годишно абортираат по околу 42 милиони жени, односно секоја пета бременост завршува со абортус, а како последица на илегалните абортуси секоја седма минута умира по една жена. Според заедничкиот извештај на Канцеларијата за статистика на  Европската унија- Евростат и Европската Комисија, на секои 30 секунди во Европа се врши по еден абортус. Канцерот и абортусот  ретста-вуваат основни причини за зголемена стапка на  смртност во Европа. Намалувањето на бројот на живородени во Европа доведува до стареење на населението, а со тоа и до нерамнотежа во опшествената пирамида.

 

        Во Македонија бројот на абортуси е речиси ист со бројот на родени. Жртви во оваа невидлива војна има повеќе од сите убиства и погубувања заедно.  Смртоносни дела, носат смртоносни последици! Убивајќи ги своите деца, ние ја уништуваме својата земја, семејство, народ и иднина! Иднината на нашето општество стануваат гробиштата, а останките безлична прашина! Плодот како човечка личност треба да се заштити! Плодот како човечка личност не смее да биде уништитен!  Отсуство на морална и правна заштита на плодот и гаранција на неговиот живот ги прави бесмислени сите декларации за заштита на животот!

 

ФОТО: Малиот Давид за Нова година од Дедо Мраз го побара најубавиот подарок на светот!

Малиот Давид од Свети Николе од Дедо Мраз оваа година го побара најубавиот подарок на светот!


Давид има 6,5 години и има две желби кои му ги напиша на Дедо Мраз во писмо, а фотографијата ни ја испрати неговата мајка Катерина.

Едната желба е големо пакетче, а другата е идната година да добие сестричка!

Се надеваме дека желбата ќе му биде исполнета и дека мама и тато ќе го израдуваат со најубавиот подарок на светот – здраво и живо бебенце!

 
Исповед на доктор: Зошто престанав да вршам абортуси

– Основно лекарско восиптување го стекнав за време на студијата на Белградскиот медицински  факултет во периодот 1951-1957 година.
Учен сум, спрема тогашното важечко докторство, дека детето е живо тек со негвиот прв плач. Од катедрата во склоп со различни отсеки на медицинскиот факултет слушав секогаш исто:

 
Фотографија која ќе ве трогне длабоко во срцето - во чест на ангелите кои не успеале да се родат

Овој месец се сеќаваме на сите ангели кои не успеале да се родат, оние кои не ја почувствувале топлината на мајчината прегратка... Во овој месец се покренува свеста за сите родители кои изгубиле дете.

Приказна која ќе ве трогне длабоко во срцето. Фотографија која долго ќе ви остане врежана во сеќавањето.

Приказна раскажана од авторката на оваа фотографија, која трогна милиони.

 
Во Скопје марш против абортусот

Марш по повод Светскиот ден на детето под мотото „Животот за бебињата, не за абортусот“ денеска се одржа во Скопје. Мајки, татковци, дедовци и баби заедно со своите дечиња и внуци му дадоа поддршка на овој марш кој се одвиваше по улицата Македонија, плоштадот Македонија, а заврши кај Порта Македонија, каде се одржа детски музички хепенинг. Организатори се невладините организации „Заштита на правата на детето“, „Лидија срце што чука“, „Додома“ и „Ревита“.

 
Центар Лидија—Срце што чука

Твоите очи го видоа мојот зародишок, веќе сè беше запишано во Твојата книга; деновите ми беа одредени, уште додекане беше ниеден.

Псалм 139:16

Бог е создателот, авторот и Оној кој дава живот.

Секое човечко создание , внатре во себе го носи допирот на живиот Бог. Оваа привилегија им е дадена само на луѓето. Не е ни чудо што сотоната, Божјиот непријател, го мрази животот.

 
Емотивни фотографии: Магијата на раѓањето
Моментот кога родителите добиваат дете, останува засекогаш врежан во нивното сеќавање, а чувството е уште посилно доколку тие моменти ги имате сочувано и на фотографии. Фотографите на „A sacred project“ на мошне професионален начин ги бележат овие емотивни моменти. Погледнете ги фотографиите кои нема да ве остават рамнодушни.

bebe.jpg500

Моментот кога мајката за првпат го става бебето на своите гради.

 
Прочитајте и споделете: Да ги отвориме очите барем на една мајка (вистинитa приказна)

Дваесетгодишно момче во сон го видело својот брат кој го абортирала неговата мајка пред 17 години!

Мајко, ноќеска сонував нешто што не ме остава на мира. Бев сам дома и ми дојде едно момче, 2-3 години помладо од мене, и ми кажа:

 
Дали да одите на второ дете? Малата сестричка го дава одговорот

Облечена во фустанче како принцезата Софија, Сејди (5) го осипува со љубов и нежност своето братче.

-Тој е толку сладок, а јас не сакам  да наполнам 100 години и да умрам, несакам тој да порасне, објаснува малото девојче.

 

Малата Сејди го дава најдобриот одговор дека нашите деца имаат голема потреба од братче или сестричка. Таа толку многу го сака нејзиниот помал брат Карсон, што едноставно не сака малото братче да порасне. Сестричката го сака малото братче токму какво што е, мало и слатко.

Малата Сејди иако на самиот почеток од својот живот кога го гледа своето мало братче сфаќа дека сака за секогаш да остане покрај него и да сведочи на секој детал од неговиот живот. Таквото чувство на безрезервно давање љубов, почитување, внимание, делење на среќа и тага се чувствува во самиот момент кога за прв пат ќе го погледнете вашето новородено братче или сестриче.

Малата Сејди наеднаш станала толку посветена и грижлива кон своето братче, што како што сведочат нејзините родители нејзиниот карактер и расположение се смениле за  само „еден момент“.

На оваа слика се гледа како таа му чита приказни на Карсон, нејзиниот брат.

Видеото досега го виделе 27 милиони луѓе. А ние? Ние да им подариме братче или сестричка на нашите деца. Тоа е најдобриот, најдобриот подарок за нив за целиот нивен живот.

 
ФОТО: Овие прекрасни бебиња се најдобрата порака против абортусот

Овие прекрасни бебиња се најдобрата порака против абортусот. Зарем некој може да подржува и промовира абортус откако ќе ги види овие прекасни фотографии?! За жал секој ден бебињата се убиваат со илјадници абортуси.

 
ЌЕ ВИ ГО РАСТОПИ СРЦЕТО: погледнете како се смее ова бебенце

Ова кратко но неверојатно слатко видео ке ви го разубави вашиот ден.

Насмевката на ова мало бебе ке го растопи вашето срце.

Сигурни сме дека досега не сте виделе вакво слатко нешто

 
Кристијано Роналдо за малку ќе го загубел животот преку абортус

Мајката на Кристијано Роналдо веќе имала 3 деца кога повторно останала бремена. Сакала да абортира, се напила течност, но за среќа тоа било неуспешно. Докторот ја убедил да го задржи бебето, а така бил спасен животот на малиот Кристијано Роналдо, кој ќе стане најдобар фудбалер на светот.

 
<< Почеток < Предходна 1 2 3 4 5 Следна > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL