Од сите благодетни дарови со кои Бог го дарувал човекот, највозишен е дарот на љубовта. Љубовта е најсвето, најблаг-опријатно,  Најскапоцено и најрадосно чувство, без кое човекот не може да го замисли своето постоење и својот живот.

 

Највозвишениот облик на љубов, достоен за секоја пофалба и почит е љубовта на мајката кон своето чедо. Оваа љубов со сета своја длабочина и нежност, е најдлабокото и најсвето чувство со кое Бог го благословил секое суштество на земјата. Неинформираноста за сексу-алното и репродуктивното здравје е главна причина за донесување на одлука за абортус. Одлуката да се абортира е тешка, и самата по себе носи штетни последици, затоа државата треба да ја превземе одговорноста за запознавање на бремените жени со оследиците од абортусот. Како последици од абортусот се јавуваат траен стерилитет, Rh - сензи-билизација, трајно отстра-нување на матката, а многу често доаѓа и до смрт на бремената жена. 

        Во светот годишно абортираат по околу 42 милиони жени, односно секоја пета бременост завршува со абортус, а како последица на илегалните абортуси секоја седма минута умира по една жена. Според заедничкиот извештај на Канцеларијата за статистика на  Европската унија- Евростат и Европската Комисија, на секои 30 секунди во Европа се врши по еден абортус. Канцерот и абортусот  ретста-вуваат основни причини за зголемена стапка на  смртност во Европа. Намалувањето на бројот на живородени во Европа доведува до стареење на населението, а со тоа и до нерамнотежа во опшествената пирамида.

 

        Во Македонија бројот на абортуси е речиси ист со бројот на родени. Жртви во оваа невидлива војна има повеќе од сите убиства и погубувања заедно.  Смртоносни дела, носат смртоносни последици! Убивајќи ги своите деца, ние ја уништуваме својата земја, семејство, народ и иднина! Иднината на нашето општество стануваат гробиштата, а останките безлична прашина! Плодот како човечка личност треба да се заштити! Плодот како човечка личност не смее да биде уништитен!  Отсуство на морална и правна заштита на плодот и гаранција на неговиот живот ги прави бесмислени сите декларации за заштита на животот!

 

Вистината за абортусот во Македонија


Почитувани читатели, ова е видео за Вистината за абортусот во Македонија.

Ги замолуваме сите поддржувачи на правото на живот, да го постираат овој линк на своите профили, веб-страници, блогови, да го препратат на свои пријатели по е-маил...


Целта е што повеќе луѓе да дознаат за ВИСТИНАТА ЗА АБОРТУСОТ ВО МАКЕДОНИЈА!

Колку повеќе луѓето знаат за абортусот, толку помалку ќе има абортуси. Помалку абортуси, значи повеќе спасени бебиња.
Пренесете ја пораката и видеото. Спасете го животот на некое неродено бебе.

Со почит, www.abortusNE.org.mk
Прочитано: 29298
Коментари (47)Add Comment
0
...
напишал Kimi, ноември 13, 2009
колку повеќе се збори на темава,така се развива и свесноста кај жените и девојките по прашањето абортус.

п.с. правото нека си го имаат, никој не им го зема, но прво да сватат што и колку може да биде штетен абортусот како решение на една несакана бременост.Прво по здравјето на личноста која тоа го прави, а нормално потоа како општествено зло.
0
...
напишал Tomislav, ноември 13, 2009
Ви благодарам за видеото!
Ова треба да им се покажува во училиштата на младите девојки за да ја сватат сташната вистина за абортусот во Македонија
0
...
напишал Maja, ноември 13, 2009
Сликиве се хорор,темава...мора да се разбуди свесноста кај жените и девојките, што може да им се случи како последица на абортус, прво по спственото здравје, а после како општествено зло....инаку они нека си абортирааат колку сакаат!
0
...
напишал Marta, ноември 13, 2009
Животот почнува со зачнувањето!
прекрасно видео и одлична порака
0
...
напишал Чедо, ноември 13, 2009
Абортусот никако не смее да прерасне во контрацепција, затоа мора едукација
0
...
напишал mia, ноември 17, 2009
jas seuste nemzam da gi razberam ite onie koi se resavaat na vakvo nesto abortus.ima mnogu drugi resenia da ne doje do neskana bremenos.STOP za vakvoto unistuvanje na bebinjata .pogolemo bogatstv nema od bebe.stoppppp.za abortussss
0
...
напишал jasmina, декември 01, 2009
Abortusot, toa e ubistvo od zad grb. Neka im e na sovest, na onie koi abortiraat i koi ucestvuvaat vo seto toa.
jasmina
...
напишал jasmina, декември 01, 2009
Abortusot, toa e ubistvo od zad grb. Neka im e na sovest, na onie koi abortiraat i onie koi na bilo kakov nacin ucestvuvaat vo seto toa.
0
...
напишал tanja, декември 02, 2009
zalosno, navistina
0
...
напишал katerina apcevska k, декември 08, 2009
mislam deka samo neinformarani prava katastrofalni greski. zatoa treba sekoj seksualno aktiven covek da bide najnapred informiran t.e vospitan od doma a podocna i od drugi institucii za da moze da bide svesen za posledicite od pred bracniot sex i podocna da gi prifati odgovornostite kako rodital.
0
...
напишал bibi, декември 08, 2009
smilies/cry.gifsmilies/cry.gifsmilies/cry.gif
ova e mnogu zalno no .....
sto ako nemas sredtsva za izdrzuvanje????
znam, postoi dom ,ke recete....
ili pak zosto go napravile toa dete ako ne mislele da go gledaat....
i jas se prasuvam isto
i ako ne sakajki bidnala rabotata sepak treba da go rodat... a kade ke zivee....???
so majkata ......
ne znam so da kazam poveke samo edno znam....deka toj sto ucestvuva vo abortusot e isto kako seriski ubiec!!!
aleksandar kosteski
...
напишал ace, декември 09, 2009
ova nesto e strasno masakar na nevini i ne vinovni za nisto celosna zabrana za abortusot vo makedonija trba so zakon da se kaznuva dozivoten zatvor i za pacintot i doktorot.
0
...
напишал saska apostolova, декември 09, 2009
Nemam zborovi pisuvam i placam,jas i sestrami sme tri godini vo brak i nemame deca mozete da zmislite kako.Pa koja dusa ja imaat onie sto si go UBIVAAT najgoleoto bogatstvo.Tie za mene nemaat dusa.smilies/angry.gifMnogu sum revoltirana.Ne sme edinstven slucaj barem ako ne gi sakaat neka gi rodat i neka gi dadat na posvojuvanje drug da gi zeme a na da gi ubivaat.A onie koj se premali za deca a sakaat zadovolstvo neka koristat zastita.Kako ke bide niv da im go odzemat zivotot.
angela
...
напишал angela, декември 11, 2009
stvarno zalosno nemam zborovi za onie "majki" koisto abortiraat i mislam deka ne ni zasluzuvaat da se narecat majki nitu da bidat majki bidejki se samo edni sebicni stvorenja koi mislat samo za sebe i ne im e gajle za nivnite nerodeni bebenca,nivna najgolema kazna ke bide toa sto ke placat ke se kaat i ke baraat proska od Gospod do krajot na nivniot zivot.nema da imaat duseven mir nema da imaat spokoen son ( barem ova vazi za onie sovesnite )
0
...
напишал vesna, декември 17, 2009
navistina premnogu tazno,pisuvam i placam,pa dali tie angelcinja zasluzuvaat vakvo nesto nemozam da si ja trgnam slikava sto ja vidov od pamet-racencata ,nozinjata-zlatca mali.............
0
...
напишал rexho, декември 20, 2009
ova e grev za site sto go pravat ova, bez razlika na verska pripadnost, ova ne cinii,, zal mi e za decata sto zaginuvat nevinii, no greskata e kaj narodotttsmilies/sad.gif((
0
...
напишал Gabriela Davidovska, декември 20, 2009
Treba da se donese zakon za smrtna kazna vrz majkite koi vrsat abortusi!!!!!!!!!!!!!
0
...
напишал mile, декември 21, 2009
ne bas smrtna kazna ali treba da se prezemat posoodvetni merki
0
...
напишал jordan, декември 21, 2009
toa e ubistvo si go ubiva sopstvenoto dete
0
...
напишал amela, декември 25, 2009
so vrsenje na abortusot gubis del o sebesmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
0
...
напишал ljubica koceva, декември 28, 2009
ke go upotrebam praviloto deka KOGA POSTOJAT DELA NEPOSTOJAT ZBOROVI. Ubavite dela kako MAJCINSTVOTO netreba da se falat, a za ovie dela kako na prikazot na postojat zborovi.
0
...
напишал никола, декември 28, 2009
Јас видов едно видео како се врши абортус и многу се натажив, не можев да поверувам дека така се случува во реалноста, не ми се веруваше дека човечко суштество би направило таков ужасен чекор, како за мајките така и за докторите кои тоа го прават. Неодамна дознав дека повеке деца се абортираат годишно одколку што се раѓаат, а тоа е 30 000 деца се убиваат а само 25 000 се рагаар, а некаде околу СЕДУМ МИЛЈОНИ до сега се убиени-абортирани во македонија изминативе години и тоа само во легалните болници а во нелегалните ординации + којзнае колку smilies/sad.gif Затоа предлагам вие како организација да направите иницијатива за собирање на 10 000 потписи и да и предложиме закон на владата со кој ке се забрани абортусот со закон. Единствено ке треба да се убедат пратениците да гласаат за тој закон. Иначе со овие абортуси тешко нас.
0
...
напишал vukica, декември 29, 2009
koga ja vidov ovaa video snimka solzi mi potekoa......jas imav dva abortusi....koga bi i go pokazale ova na sekoja zena pred da abortira ne bi go ubila svoeto cedo......nikogas ne ni pomisluvas kako izgleda toa.....doktorite samo kazuvaat deka e mozno da ostanat posledici na majkite no bi trebalo detalno da objasnuvaat......
0
...
напишал faci4ka, декември 31, 2009
zalno epten... nikogas ne bi se nafatila naabortus poarno sama ke go izgledam sekako moite bi me podrzale...pozz
0
...
напишал ?????, јануари 02, 2010
pred 3 god imav spontan abortus vo 12 nedela ,si go drzev bebeto vo moite race bese ne pogolemo od dlankata, no bese kompletno oformeno , prosto nemozev da veruvam kolku se sovrseni a tolku mali toa grozno i bolno cuvstvo na nikogo ne mu go posakuvam ,sega imam dete 2 god i sum presnrekna no nokogas nema da go zaboram toa bebe se potresov od snimkava i me pogodu mnogu , nikogas nema da napravam nameren abortus ... a ne treba niedna zena... ima luge sto nemaat deca neka im go poklonat niv a so toa i zivot na deteto ....
0
...
напишал bace, јануари 02, 2010
Pred 3 godini imav spontan abortus, vo 12 nedela seto toa mi se sluci doma,(poradi kompetentosta na mojot doktor koj vo toj moment ne me prati vo bolnica tuku m evrati doma da is lezam ) toa ke ja namalese malku bolkata koja i den denes ja cuvstvuvam ,zasto vo mojata raka nemase da go drzam moeto prvo bebe koe bese celosno oformeno i ne pogolemo od mojata dlanka , placev i sega placam dodeka pisuvam ,tolku mali a tolku sovreni...smilies/sad.gif nikogas posle taa gletka nema da napravam abortus ,,, denes ima sin 2 god i sum presrekna , nema nisto poubavo od decata...ako nemozete da gi cuvate dajte im gi na onoj sto gi nema a saka da ima so toa ke mu darite zivot na bebeto,,, edinstveno podrzuvam abortus vo slucaevi kade ima mnogu teski komplikacii po zivotot na deteto ili majkata ..poinaku ne ne nee
sekogas ke ve boli zatoa nemojte da si sozadvate bolki vo dusata smilies/sad.gif pozzzz
0
...
напишал д-р Зоран Стојанов, јануари 27, 2010
Во 1913 година грчките војски побијаа 70 илјади Македонци во јужните делови на Македонија и тоа во кукушко, серско, солунско, евиџе-вардарско... Катастрофа, до денес Грците се плашат дека ќе дојде денот кога крвта на невините деца, жени, мажи, старци Македонци кои без никаква вина беа побиени ќе им се освети... Колку ли македонски Деца побиваат Македонките и Македонците денес во сопствената држава преку абортусот (Во Македонки и Македонци ги вбројувам сите кои живеат во границите на државата Македонија). Вистина е дека Бог ги сака сите, го мрази гревот но не и грешникот, но секој треба да се покае и никој пат повечќе да не го повтори убиството. Оние кои се во опасност да си го убијат сопственото дете преку абортус треба да знаат дека Бог ги сака и оние невини мали деца кои не се родени, а неможат да се борат и да се заштитат пред мајките и таткоци убијци.
0
...
напишал Викторија, февруари 05, 2010
Имам гледано и слични видеа на ова и стварно се морничави. Жално е да се уништи животот на едно бебе, кое е невино, кое не е свесно за ништо, само заради нашата неинформираност или неодговорнот.
0
...
напишал andrea, февруари 25, 2010
Ovaa strana so site ubavi tekstovi i sliki moze da pridonese mnogu protiv ubistvata na sopstvenite deca.Preubava strana.pozdrav
0
...
напишал mirjana, март 04, 2010
Jas pred edna nedela morav da abortiram zasto moeto dete nedobi srceva akcija,i uste nemozam da se pomiram so situacijata.Toa trebase da bide nase prvo bebe,i sega sekojdnevno mu se molam na Boga da mi podari zdravo dete.Uste ne mi e jasno kako moze nekoj namerno da go napravi toa.navistina e zalosno
julijana ristova
...
напишал julijana ristova, март 07, 2010
pred 3 god imav abortus.od toj den pa navamu zivotot mi e bukvalno pekol stanat.nemozam da se pomiram so toa sto mi se desi se povlekov vo sebe i ednostavno samo cekam i mojot zivot da zgasne kako sto zgasna na toa angelce.jas mozam da se narecam ubiec
0
...
напишал Sukiiish, март 16, 2010
Ubavo im e koa imaat sexualni odnosi koa ke doyde za raganye abortus smilies/angry.gif
0
...
напишал MONIKA, март 17, 2010
svaka cast na komentar napisan od sukliiish tocnoe toa VOZRASNITE PRAVAT GRESKA A DECATA GI KAZNUVAAT ZA TOA!...UBIJCI...MI SE GADI OD TAKVI LUDJE
0
...
напишал Tina, мај 01, 2010
Pred edna nedela i jas imav abortus 11-12 nedeli.Morav toa da go storam zatoa sto moeto bebe beshe mrtvo.Se uste patam po toa i nikako ne mozham da se pomiram.Nema da mozham da go drzham moeto angelce.Go molam gospod da mi dade dete zatoa shto mojot zhivot ne mi znaci poveke.Posakuvajte mi sreka i molete za mene i so mene.Blagodaram.
0
...
напишал emi, мај 28, 2010
imam dve zlatni decinja,i da ostanam neplanirano bremena nema da abortiram.Decata se naseto najgolemo bogatstvo i sreka vo zivotot,bez niv sme prazni ......................
0
...
напишал iva, мај 30, 2010
deteto e bozja dar i zalno e sto tie sto se odlucuvaat na abortus ne svakaat deka neznaat sto propustaat.jas imam sest mesecna kerka i sekoj den i se raduvam na nejzinata nasmevka
0
...
напишал Teaa.., јуни 02, 2010
BRAVO za videovo!!30.000 ABORTUSI VO MAKEDONIJA!!Ne mi se veruva..Da im e sram na zenite koj go napravile ova..SRAMOTA!
0
...
напишал helen, јуни 03, 2010
ohhh gospode... ve molam site devojki i zeni da ne gi u8bivate vasite deca... nemoj da abortirate....ne go unistuvajte bogastvoto od boga dadeno .. VE MOLAM.
0
...
напишал zlatko, јуни 03, 2010
pa luge moi ova e katastrofa poloso e od sidata
0
...
напишал STOJNEV STOJANOVIK ROSANDA, јуни 18, 2010
Zgrozena sum,klasicno ubistvo so predumisla od prv stepen, vo sekoj pogled,nema opravduvanje(moooooozebi vo slucaj na siluvanje, i sekako ako so bremenosta e zdravstveno zagrozena majkata);ova e diskriminacija na nemokniot covek vo minijaturna dimenzija da odluci DALI KE ZIVEE ILI KE BIDE RASKASAPEN NA VAKOV NACIN...kako mozat lekarite da ucestvuvaat vo ovoj grozomoren cin,i zenite da dozvolat da im go OTKORNAT od utrobata ona sto ne za dzabe raste vnatre vo matkata majcina,toboznoto najsiguro mesto na koe covek nekogas voopsto moze da se najde...Ovaa video vistina mora da ja vidat site:mladi devojki koi ne bile dovolno educirani po ova prasanje;majki koi gi teraat svoite kerki da abortiraat namesto da im pomognat da go izrasnat svoeto dete;soprugi koi potpagaat pod vlijanieto na svojot "sakan" koj ne saka veke deca ama "mu smeta kondomot";i mnogu drugi na koi ponizno im se izvinuvam sto ne gi spomenav,sepak ste mnogu ,90000 godisno= 30000 ubieni bebinja x (2 roditeli + 1 lekar ). SRAMOTA.TAZNO.
0
...
напишал makedonka, јуни 18, 2010
trgatelno i walno
0
...
напишал majka, јуни 24, 2010
Boze kolku se iskasapeni... Nemav voopshto pretstava kako izgleda toa.. vistinski lughe iskasapeni..
kako spijat mirno navecer i doktorite i onie koi go pravat ova?!?!
0
...
напишал Богослов, јуни 28, 2010
Единствениот Кој дава живот е Бог(преку нашите родители), а со тоа се задржува правото и да Го одземе, секако поради нашите дела кои не ставаат под ропство на гревот. Која е таа МАЈКА што вели дека тоа е нејзино и дека доколку таа сака може да го убие? Најубавиот збор - МАЈКА да се замени со ЧЕДОМОРСТВО е лудост која треба да заврши!
0
...
напишал Bisera, јули 02, 2010
Definitivna poddrska za se sto pravite vo borba protiv abortusot. Videoto e navistina trogatelno i zastrasuvacko no mozebi tokmu poradi toa bi prorabotela sovesta kaj site i bi razmislile pred da napravat bilo kakov cekor... nikoj ne ni dava pravo da unistime zivot...bravo samo taka prodolzete
Gordana Gorde
...
напишал Gordana Gorde, јули 04, 2010
Jas so ova se boram 23 godini!!! Najgolem protivnik sum za Abortusot i sekokogas potenciram da se donese zakon!!!
0
...
напишал IRENA DJURKOVSKA, август 04, 2010
ZA ABORTUSOT ZNAM USTE OD MOJATA RANA MLADOST.MOJATA TETKA IMALA MNOGU ABORTUSI I NE GI ZNAM KOLKU NA BROJ SE.OD NIV SE STVARAAT MNOGU KOMPLIKACII EDNA OD KOMPLIKACIITE E I OBILNOTO KRVARENJE I MNOGU JAKI BOLOVI...DA NE DOLZAM MNOGU... TAA VIKASE NA TETIN MI ...DEKA TOJ E KRIV.... A PAK JAS TOLKU SE ZGROZIV OD SAMATA GLETKA,OD SITUACIJATA,OD NEJZINITE ABORTUSI---I TOGAS SE ZAKOLNAV VO SEBE DEKA NIKOGAS NEMA DA ABORTIRAM NAMERNO I DA UNISTAM NECII NEVIN ZIVOT.I TAKA JAS PORASNAV I SEGA IMAM TRI PREUBAVI SINCINJA KOI GI SAKAM POVECE OD MOJOT ZIVOT I AKO TREBA KE RODAM I USTE TRI ..NIKAKO ABORTUS VO NIKOJ SLUCAJ.
0
...
напишал dragan atanasoski, мај 30, 2013
POSTOJAT I GREVOVI I KLETVI.AKO SAMO ZENATA E TAJA KOJA ODLUCUVA ZA NEJZINOTO TELO TOGAS KOJ KE NOSI GREV.GREVOVI POSTOJAT DA BIDETE SIGURNI.ABORTUSOT NEE VADENJE NA ZAB RAZBERETE EDNAS ZA SEKOGAS.

Напишите коментар
намали | зголеми

busy