Од сите благодетни дарови со кои Бог го дарувал човекот, највозишен е дарот на љубовта. Љубовта е најсвето, најблаг-опријатно,  Најскапоцено и најрадосно чувство, без кое човекот не може да го замисли своето постоење и својот живот.

 

Највозвишениот облик на љубов, достоен за секоја пофалба и почит е љубовта на мајката кон своето чедо. Оваа љубов со сета своја длабочина и нежност, е најдлабокото и најсвето чувство со кое Бог го благословил секое суштество на земјата. Неинформираноста за сексу-алното и репродуктивното здравје е главна причина за донесување на одлука за абортус. Одлуката да се абортира е тешка, и самата по себе носи штетни последици, затоа државата треба да ја превземе одговорноста за запознавање на бремените жени со оследиците од абортусот. Како последици од абортусот се јавуваат траен стерилитет, Rh - сензи-билизација, трајно отстра-нување на матката, а многу често доаѓа и до смрт на бремената жена. 

        Во светот годишно абортираат по околу 42 милиони жени, односно секоја пета бременост завршува со абортус, а како последица на илегалните абортуси секоја седма минута умира по една жена. Според заедничкиот извештај на Канцеларијата за статистика на  Европската унија- Евростат и Европската Комисија, на секои 30 секунди во Европа се врши по еден абортус. Канцерот и абортусот  ретста-вуваат основни причини за зголемена стапка на  смртност во Европа. Намалувањето на бројот на живородени во Европа доведува до стареење на населението, а со тоа и до нерамнотежа во опшествената пирамида.

 

        Во Македонија бројот на абортуси е речиси ист со бројот на родени. Жртви во оваа невидлива војна има повеќе од сите убиства и погубувања заедно.  Смртоносни дела, носат смртоносни последици! Убивајќи ги своите деца, ние ја уништуваме својата земја, семејство, народ и иднина! Иднината на нашето општество стануваат гробиштата, а останките безлична прашина! Плодот како човечка личност треба да се заштити! Плодот како човечка личност не смее да биде уништитен!  Отсуство на морална и правна заштита на плодот и гаранција на неговиот живот ги прави бесмислени сите декларации за заштита на животот!

 

Видеото покажува – животот започнува со зачнувањето

 

 

Прекрасно видео и песна. Видеото го покажува развојот на бебето во стомакот.

Можете да погледнете дека бебињата во стомакот се живи суштества. Ова видео се препорачува за секоја жена и татко кои размислуваат за абортус.

Линк до видеото ТУКА

Прочитано: 6702
Коментари (11)Add Comment
0
...
напишал zoran, октомври 30, 2009
ABORTUSOT E GOLEM GREV PRED GOSPOD I E EDNAKOV NA UBISTVO I E MNOGU TEZOK GREV KAZNATA E NEIZBEZNA OD BOGA ZA OVOJ GROZEN CIN BOG NEKA IM PRATI PAMET DA SE OSVESTAT ZA SEKOGAS DAJ BOZE AMIN ZORAN
0
...
напишал hana, октомври 30, 2009
Abortusot e cin na sebicnost kon mladiot svet koj se nosi vo utrobata na zenata .Zar postoi takva zena koja ke se osudi da ne mu podari bel den na svoeto mlado dete . Duri iako ponekogas zenite znaat i da pogesat pri izborot na partnerot a se slucilo da zabremenile ,sepak ne treba da go ubivaat neviniot zivot ,rodete go zasto toa malo ne e krivo za nasite covecki greski.
0
...
напишал Silvana78, октомври 30, 2009
Ме разнежни видеово! Навистина е так! Како некои мајки се одлучуваат да абортираат, навистина не знам! Сите изговори се залудни! Ставам 100 Like!
0
...
напишал Tanja, октомври 30, 2009
EKSTRA KLIPCE! E vakvi raboti treba da davaat po televiziive, a ne nemoralni sceni od Big Brother i milion gluposti sto ni gi truhat decata!
Prodolzete taka!
Tanja
0
...
напишал Pece, октомври 30, 2009
Ednostavno e ubistvo, abortusot e ubistvo, ako se prasuvame zosto, i toa e ednostavno da go odgovorime, nepostoi gresno zacnuvawe, osven vo nasilni cinovi, no sekoj onoj koj svesno vlegol vo seksualen odnos isto taka treba da e svesen deka od toa moze zivot da se sluci, zato toa ubistvo e smisleno i bi trebalo da se kaznuva kako ubistvo so umisla namera....site imame nacini da pred zacnuvanje go sprecime podocneznoto ubistvo-abortus...
0
...
напишал ace, декември 09, 2009
abortusot treba da se zabrani sekoja koja ke napravi abortus treba da dobije dozivoten zatvor toa e ubistvo a tie sto nesakat takvi i druki posledici ima zastita.
0
...
напишал ibraim, декември 25, 2009
Тие што абортираат (мајките, или татковците кои ги присилуваат мајките да абортираат) и тие што го вршат процесот, тие се монструми. КОј им дава право да земаат живот? Абортирањето, за мене е убиство. Не знам како може да се толерира такво нешто?
0
...
напишал отец Ненад Ѓорѓески, јануари 02, 2010
Драги браќа и сестри ! абортусот е грев тоа е чедоубиство ! уште во првиот миг на зачнувањето тоа е живо создание , има живот , и треба со закон да се забрани чедоубиството-абортусот!~
0
...
напишал ivance, април 26, 2010
vo zivotov moj do sega neznaev sto e abortus i kako izgleda.nemam videno po grozomoren cin od ova.pa dobro be ne mi je jasno kade ke vi ide dusata na site sto ste abortirale.toa e ubistvo vie pravite ubistvo na nesto sto raste i zivee vo vas.nikogas nema da doznaete kako e da se bide majka kakvo e cuvstvoto da se bide roditel.jas imam samo 22 gogini a veke stanav majka na vtoro dete.mnogu zalosno e ova sto go pravite.ABORTUSOT TREBA DA SE ZABRANI SO ZAKON.
0
...
напишал Tose, април 29, 2010
nikogas abortus sekoe dete treba da se rodi niedno dete ne e vinovno za problemite na negovite roditeli i nieden problem ne e vreden za da se unisti eden detski zivot za toa unistuvanje nema opravduvanje.Nie sme 5 deca braka i sestri i niedno do sea majka mi nema abortirano i nikogas nema ni jas da abortiram a eve sea sum veke trudna s vtoro dete
0
...
напишал bile andreeva, јули 08, 2010
nema opravduvanje za ova postojat drugi sredstva za da ne dojde do nesakana bremenost a ako mislat deka so abortusot ke prodolzat napred vo karierata ili zivotot se lazat toa ostava traga zasekogas

Напишите коментар
намали | зголеми

busy