Од сите благодетни дарови со кои Бог го дарувал човекот, највозишен е дарот на љубовта. Љубовта е најсвето, најблаг-опријатно,  Најскапоцено и најрадосно чувство, без кое човекот не може да го замисли своето постоење и својот живот.

 

Највозвишениот облик на љубов, достоен за секоја пофалба и почит е љубовта на мајката кон своето чедо. Оваа љубов со сета своја длабочина и нежност, е најдлабокото и најсвето чувство со кое Бог го благословил секое суштество на земјата. Неинформираноста за сексу-алното и репродуктивното здравје е главна причина за донесување на одлука за абортус. Одлуката да се абортира е тешка, и самата по себе носи штетни последици, затоа државата треба да ја превземе одговорноста за запознавање на бремените жени со оследиците од абортусот. Како последици од абортусот се јавуваат траен стерилитет, Rh - сензи-билизација, трајно отстра-нување на матката, а многу често доаѓа и до смрт на бремената жена. 

        Во светот годишно абортираат по околу 42 милиони жени, односно секоја пета бременост завршува со абортус, а како последица на илегалните абортуси секоја седма минута умира по една жена. Според заедничкиот извештај на Канцеларијата за статистика на  Европската унија- Евростат и Европската Комисија, на секои 30 секунди во Европа се врши по еден абортус. Канцерот и абортусот  ретста-вуваат основни причини за зголемена стапка на  смртност во Европа. Намалувањето на бројот на живородени во Европа доведува до стареење на населението, а со тоа и до нерамнотежа во опшествената пирамида.

 

        Во Македонија бројот на абортуси е речиси ист со бројот на родени. Жртви во оваа невидлива војна има повеќе од сите убиства и погубувања заедно.  Смртоносни дела, носат смртоносни последици! Убивајќи ги своите деца, ние ја уништуваме својата земја, семејство, народ и иднина! Иднината на нашето општество стануваат гробиштата, а останките безлична прашина! Плодот како човечка личност треба да се заштити! Плодот како човечка личност не смее да биде уништитен!  Отсуство на морална и правна заштита на плодот и гаранција на неговиот живот ги прави бесмислени сите декларации за заштита на животот!

 

Лондонски Дејли Телеграф со слики на фетуси

Во линкот подолу имате 7 прекрасни фотографии на бебето во стомакот на мајката. Фотографиите на бебињата се доказ дека животот почнува со зачнувањето. Сликите се на 5 недели, 8 недели, 10 недели, 16 недели, 18 недели и 20 недели. Најголемиот број од абортусите го прекинуваат животот на бебето од 8-та до 12-та недела. Фотографиите можете да ги погледнете доколку клекнете ТУКА

Прочитано: 6910
Коментари (10)Add Comment
0
...
напишал Vesna Popovska, октомври 13, 2009
Nemam vo sebe drugi zborovi so koi mozam da komentiram za abortusot osven MAJKI I TATKOVCI NE UBIVAJTE GI VASHITE DECA (bez ogled kolku i da izgleda opravdana vashata prichina za toj chin vo vashite ochi ili vo ochite na drugi shto ve podrzuvaat vo toa), ZATOA SHTO AKO NE STE ZNAELE ABORTUSOT E UBISTVO!!!
0
...
напишал Meri Mitevska, ноември 30, 2009
alooo zamislete se malce dali vredi da se ubie ova malo prekrasno sustestvo....????smilies/cry.gifsmilies/cry.gif
0
...
напишал milena todorova, декември 21, 2009
ne ubivaj nevino bebence toa ne sakalo da bide stvoreno vie ste go napravile a potoa go ubivate toa e gromorozno ubistvo Strasen cinsmilies/angry.gifsmilies/angry.gif
0
...
напишал TRAJCE, јануари 27, 2010
Ne ubivajte gi vasite deca!!!
Abortusot e UBISTVO!Grevot e grev!Ubistvoto e ubistvo!smilies/cry.gif
0
...
напишал manki, јануари 28, 2010
da se zabrani abortusot i da ne ima poveke makedonci
0
...
напишал VERICA, јануари 29, 2010
NE UBIVAJTE SI GO SVOETO POTOMSTVO:
0
...
напишал lazar , февруари 05, 2010
ima pricini od koj ludjeto abortiraat ima pricini koi mozebi tie mislat deka se pravedni no ne se da prekines zivot na edno dete e bolest site abortiraat bez razmisluvajci deka toa e bozji grev vladata znae sto se ludjeto pravat no ne gi sprecua glasam za ova so nadez deka mozebi vladata ce gi orvori svoite oci i ce kaze NE ZA ABORTUSOT
0
...
напишал violeta, февруари 07, 2010
Pred 7 godini rodiv ubava kerkicka.posle 3 godini si rodiv uste edna kerkicka.Se dogovorivme so soprugot poveke da ne cuvame ,dve decinja si imame dovolno za nas,megu toa samo posle 1 godina od vtoroto poragjanje po igra na sudbinta ostanav bremena i po tret pat.Koga doktorot mi kaza deka sum bremena mislev deka e kraj na svetot mu kazav daj mi vednas upat da odam na abortus.Covekot me pogledna i mi kaza sedni majce da ti gi objasnam posledicite od abortusot,nesakav da slusam nisto tuku histericno izletav od ordinacijata.Spremna jas za abortus posle 5-6 dena otidov na kiretaza vo nasata bolnica.Plativ na salter me spremia se me pregleda anesteziolog i odednas nesto me krena od stolot na koj bev postavena za abortus.Stanav se oblekov i si trgnav nakaj doma placejki i obvinuvajki se sebe si deka sum ubiec kako sum mozela da baram abortus,pa abrtusot e identicen so naracano ubistvo.I taka si rodiv prekrasno momce koe denes ima 2 godin i mnogu sme srekni,vo nasata kuka e mnogu veselo so 3 decinja,i pak bi rodila dete zosto decata se najgolemo bogatstvo na svetot.APEL: NIKOGAS NEMOJTE DA UBIETE DETE,AKO VI E NA TERET VASETO SOPSTVENO DETE DAJTE GO NA POVOJUVANJE ZATOA STO IMA SEMEJSTVA STO BI GO ODLEDALE SO MNOGU LJUBOV I VNIMANIE.
0
...
напишал cvetanovska gabrijela, февруари 17, 2010
Ostanav bez komentar posle ovie snimki imam dve momcinja i sega imam treto devojce mnogu sum gorda i srekana kako majka . Nikogas ama bas nikokas ne bi opravdala ova gromorozno ubistvo ,roditeli ne ubivajte si gi svoite deca.
0
...
напишал ana kamceva, февруари 20, 2010
ne znam kakvi se tie monstrouzni majki sto se osuduvaat na takov grozen cin a uste poveke kakvi se tie doktori ubijci...vo svetot postojat bracni parovi koi so godini se obiduvaat da dobijat bebe a nemozat,dodeka nekoi dobile takva prekrasna sansa da stanat majki a tie go ubivaat svoeto cedo..VO NIKOJ SLUCAJ NE GI OPRAVDUVAAM NI MAJKITE AKO TAKA MOZE DA SE NARECAT NITU PAK DOKTORITE..POZDRAV

Напишите коментар
намали | зголеми

busy