Од сите благодетни дарови со кои Бог го дарувал човекот, највозишен е дарот на љубовта. Љубовта е најсвето, најблаг-опријатно,  Најскапоцено и најрадосно чувство, без кое човекот не може да го замисли своето постоење и својот живот.

 

Највозвишениот облик на љубов, достоен за секоја пофалба и почит е љубовта на мајката кон своето чедо. Оваа љубов со сета своја длабочина и нежност, е најдлабокото и најсвето чувство со кое Бог го благословил секое суштество на земјата. Неинформираноста за сексу-алното и репродуктивното здравје е главна причина за донесување на одлука за абортус. Одлуката да се абортира е тешка, и самата по себе носи штетни последици, затоа државата треба да ја превземе одговорноста за запознавање на бремените жени со оследиците од абортусот. Како последици од абортусот се јавуваат траен стерилитет, Rh - сензи-билизација, трајно отстра-нување на матката, а многу често доаѓа и до смрт на бремената жена. 

        Во светот годишно абортираат по околу 42 милиони жени, односно секоја пета бременост завршува со абортус, а како последица на илегалните абортуси секоја седма минута умира по една жена. Според заедничкиот извештај на Канцеларијата за статистика на  Европската унија- Евростат и Европската Комисија, на секои 30 секунди во Европа се врши по еден абортус. Канцерот и абортусот  ретста-вуваат основни причини за зголемена стапка на  смртност во Европа. Намалувањето на бројот на живородени во Европа доведува до стареење на населението, а со тоа и до нерамнотежа во опшествената пирамида.

 

        Во Македонија бројот на абортуси е речиси ист со бројот на родени. Жртви во оваа невидлива војна има повеќе од сите убиства и погубувања заедно.  Смртоносни дела, носат смртоносни последици! Убивајќи ги своите деца, ние ја уништуваме својата земја, семејство, народ и иднина! Иднината на нашето општество стануваат гробиштата, а останките безлична прашина! Плодот како човечка личност треба да се заштити! Плодот како човечка личност не смее да биде уништитен!  Отсуство на морална и правна заштита на плодот и гаранција на неговиот живот ги прави бесмислени сите декларации за заштита на животот!

 

Лични сведочења за абортуси од нашите читателки

Весна, 29, Скопје

Јас сум Весна и имам 29 години. Сопругот го запознав кога имав 23, а тој 26 години. Неколку месеци откако го знаев, бев бремена. Одлучив да абортирам. После тоа бевме во врска уште 2 години, па се венчавме кога јас имав 25.

 Денес сме 4 години во брак и немаме деца. Се обидуваме, одиме по доктори, ама не оди.

Не можам да си простам! Дај Боже некогаш да добиеме дечиња, барем едно. Секој ден ме пече совеста за детето што го абортирав кога имав 23. Р.Ѕ. Уствари, не сум „Весна“. Срам ми е да си го кажам името. Немам храброст дури ни името да си го напишам. Се надевам дека со сајтов ќе убедите други девојки да не ја повторуваат мојата грешка.Вероника

Денес точно пред година, абортирав...мислам 4та недела можеби и помалку....Плачев и се каев, плачам и се каам ден -денес, не сакав јас, го сакав тоа несреќно плодче, но потенцијалниот тато не го сакаше! Сигурно не и мене....ме преубеди со солзи, дека не сме спремни, дека е најдобро за нас и дека ако ни било пишано не едно, повеќе ќе сме имале! Денес не сум со него и што? Мојата принцеза или мојот јунак ќе имаше 4 месеци... Многу ми е мака...


Кумановка 1961

Честитам за сајтот. Пред 12 години имав страшна дилема. Со мажот веќе имавме 2 деца, а јас останав непланирано трудна. Се мислевме дали да абортирам. Беше лошо време и имаше голема сиромаштија. Повеќето од пријателките ми рекоа да абортирам. Мајка ми ме убеди да го задржам детето. Денес мојот најмлад син има 11 години. Пред еден месец тргна во 5то одделение. Се срамам од себеси што уопште сум помислила да го абортирам. До крајот на животот ќе бидам благодарна на мајка ми што ме советуваше исправно. Не можам да си го замислам животот без моите 3 деца.Мама

Имам 36 години и три прекрасни ќерки. Пред 5 години ја имав последната бременост. Мојата најмала ќерка имаше само 9 месеци. Живеевме во трисобен стан и мал ходник, башка бевме слаби со примањата. Бев исплашена до смрт. Не сакав уште едно дете, а и мажот ми беше ни топло ни ладно. Решивме да абортирам. Бев 9-та недела кога го направив тоа. И сега посакувам да не беше така. Го убив, и се мразам заради тоа. Се повредувам секогаш кога мислам на тоа (а тоа е секој ден).Знам дека Господ ќе ми прости, но дали ќе ме пушти во рајот? Се сметам за добра личност, но направив ужасна грешка. Денес имаме просечна куќа, доградуваме уште една соба, ама јас длабоко во себе не сум среќна. Среќна сум за моите 3 сонциња. Тие ми се најголемо богатство. Но каде е четвртото??? Животот ќе ми помине во жалење по детето што го убивме со мажот.
Па, ако некој размислува за абортус, размислте долго. Тоа ќе ве притиска и ќе ве измачува до крајот на животот. Мене ми се случува тоа. Знам како е. Немав со кого да зборувам, па зборев со Господ. Но, јас не го слушав Господ, туку глупави совети. Дури и докторката ми кажа дека е подобро да абортирам. Денес не сакам да ја погледнам во очи, но самата сум крива.
Запаметете, Господ не ви дава ништо што не може да го задржите во раце!Марија, Аеродром

 

Се убивам од плачење, се корнам од плачење. Од тој момент јас не сум истата. Кога и да видам дете на улица, замислувам дека такво ќе беше моето. Ги гледам дечињата што имаат 2 - 3 години и не можам да ви го опишам чувството. Ме пече. 2 пати се имам расплакано на улица. Можев да го дадам бебето на некоја што не може да биде мајка. Можев и да го задржам. Никогаш веќе не би абортирала.

 

До нашиот сајт стигнаа многу пораки. Продолжете да пишувате на:

http://www.abortusne.org.mk/index.php/kontakt

Прочитано: 53295
Коментари (40)Add Comment
0
...
напишал irena, октомври 09, 2009
jas sum majka na prekrasno devojce i na site onie koi ostanuvaat bremeni im sovetuvam da ne abortiraat zosto nema poubavo cuvstvo od majcinskoto.
0
...
напишал angela, декември 09, 2009
na moi 15 godini ostanav bremena so dete sto bevme zaedno 1 godina... bevme pritisnati od negovata familija deka neizbezno e da abortiram ... koga otidov vo bolnica mi rekoa deka nemoze po redoven pat da abortiram i deka ke moram da pocekam nekolku nedeli za da porasne detenceto vo mene i da go abortiram na doinakov nacin...toj nacin bese sledniov...koga otidov tamu me odnesoa vo edna soba me vrzaa i so edna golema inekcija me bocnaa vo stomakot potocno vo glavceto na bebeto ... toa bilo otrov sto bebeto umira poslem nekoe vreme a jas dobivam provokacii za da go rodam mrtvo smilies/sad.gif seto toa go gledav so moite oci ... bolkata od taa provokacija pomina , no bolkata kon bebeto ne bidejki so sopstveni oci go gledav pred mene , mrtvo !! i do den denes na moi 20 godini taa slika me maci i griza na sovest imam sto ponekogas nemozam mirno da zaspijam smilies/sad.gif povekje nikogas ne bi se osmelila da storam abortus smilies/sad.gif ako voopsto nekogas povtorno ostanam bremena smilies/sad.gif se nadevam nema da imam posledica od seto toa ...
0
...
напишал anonimus, декември 10, 2009
lele lugje aman be kako moze nekoj da abortira,mislam uzasno e toa......poglednete gi samo tie mali slatki racenca i nodzenca,kako moze voopsto da pomisli na abortus znaejki deka toa e nesto najubavo sto mu se slucuva vo zivotot.Pa nemojte ve molam pomislete samo deka i vie nekogas ste bile vo utrobata na vasata majka,kako bi bilo ona togas da razmisluvala taka za vas,pa duri i da go storela toa.....zalosno e spored mene najgolem grev e toa,da ubies malo,nevino covecko sustestvo smilies/sad.gif((
0
...
напишал jana, декември 10, 2009
lele aman be devojki kako mozete voopsto da pomisluvate da prevzemete vakov uzasen poteg......DA GO UBIETE SVOETO DETE.Pa razmislete samo i vie ste bile nekogas vo utrobata na vasata majka,kako bi bilo ona da razmisluvala taka za nejzinoto dete,pa duri i da go napravela toa..............UZAS.Videte gi samo na videoto tie mali nezni racenca i nodzenca,neli e zalosno,neli ve grize sovesta...pomislete samo kakvo e ubavo custvotot da gi baknuvate tie racenca,i toa malo telo da go drzite vo pregratka smilies/smiley.gif....Pa greota e da mu odzemete zivot na edno malo,nevino covecko sustestvosmilies/sad.gif Iako ne sum majka i seuste mlada za da bidam,pretpostavuvam kakvo e cuvstvoto vo nas da se razviva nov zivot,zivot koj vi e SE vo vasiot zivot.....pozdrav do grupava,se nadevam deka preku vakov nacin mladite bremeni malki bi svatile sto znaci abortusot......Smrt
0
...
напишал bucka, декември 10, 2009
jas navistina ne znam kako ste mozele da napravite vakvo nesto koga gi citav vasite prikazni solzi poznaa da mi tecat po liceto.I da sum vo najmizerni uslovi nikogas ne bi napravila vakvo nesto zatoa sto koga go imas vo sebe sigurno pocnuvas da go sakas od prviot moment koga ke doznaete deka ste bremeni.Nekoi od moite prijatelki smetaat deka abortirajneto treba da se podrzi no jas licno mislam deka so samoto abortirajne se ubiva zivotot na nevino dete.I ne mozam da svatam kako e mozno lugeto da imaat tolku nisko razmisluvajne i pocituvajne sprema sopstvenite deca(sto seuste rastat vo niv).Sepak mi e zal za ovie zeni i za nivnite sudbini....I se nadevam deka abortirajneto ce se namali vo makedonija pa i na kraj kraeva postoi zastita be lugeee!!!!
0
...
напишал cece, декември 20, 2009
smilies/cry.gif Se rasplakav posle videoto i komentarite...lelee kako be devojki mozete da abortirata...aloo nekoj nemoze da ima deca place za deca smilies/sad.gif Jas sum seuste mlada imam 19god ama ako bog mi podari takvo nesto i nekoj mi predlozi da abortiram ke go pratam poprvo toj so ke mi kaze v grob!!!! NE ZA ABORTUSOT!!! NEMOJTE smilies/cry.gif
0
...
напишал Anjichka, декември 21, 2009
Jas sum bila GRESKA.Mi priznaa koga napolniv 18 godini.A i logicno e,mojata majka ostanala bremena koga brat mi imal samo 3 meseci.Ziveele pod kirija,edniot roditel nevraboten.Posle dolgo razmisluvanje resile da me zadrzat.I tuka se ovraat nivinite vrati.Se vrabotuvaat,pravat kuka,zivea srekno srekno srekno.I denes znaat da kazat deka jas ja donesov nivnata sreka.Edno nesakano bebe,koe za mnoooogu malku ke zavrselo so abortus.GI ohrabruvam idnite majki da ne se VADAT na finansiskata sostojba kako izgovor i opravduvanje poradi koe bi abortirale nerodeno dete.Sekoj se raga so svojata sreka.Nekoj ja ima i za celoto semejstvo!!!Denes sum majka.Custvo koe nemoze da se opise,mora da se dozivee.Negoviot zbor MAMA me trera da poludam .I go guskam bacivam gnjavam...moeto najmnilo,angelot mamin!
0
...
напишал Vesna, декември 21, 2009
Koga imav 23 godini ostanav bremena so mojot decko. Bidejki ni jas ni toj ne rabotevme i studiravme resiv da abortiram.Koga legnav na stolot za abortus se mislev do posleden moment dali da stanam i da ne go pravam toa no sepak abortirav. Do den denes se kaam za toa. Podocna se zemavme i dobivme kerkicka.Koga ostanav so vtoro dete bremena imav spontan abortus vo 18 nedela, mi pukna vodenjakot posle amniocinteza i nemase spas za bebeto. Se poragav i koga se porodiv bidejki uslovite vo drzavna bolnica se mizerni nemase ni sestra ni doktor, stanav i go zemav vo race moeto mrtvo bebe. Taa slika zasegokas ke mi ostane pred oci i mislam deka e bozja kazna za toa dete sto go abortirav. Nemozete da go zamislite toa custvo bebe od 400 grama da go drzis vo race mrtvo, imase sve na nego osven kosa. Podocna povtorno ostanav bremena i si rodiv prekrasna kerkicka no nikogas nema da gi prezalam drugite dve bebinja sto mozese da gi imam.
0
...
напишал bubale23, декември 21, 2009
Odsekogas bev i sum PROTIV abortusot! Nema nisto poubavo i poskapoceno na svetot od toa da ja imas taa cest da doneses zivo sustestvo na svet, da go pocuvstvuvas vo sebe, da mu podaris zivot! I koga taa prekrasna magija mi se sluci mene, bev najsrekjna zena na svetot - se cuvstvuvav neopislivo ubavo so samiot fakt deka vo mene raste bebe! Megjutoa, za zal vo vtoriot mesec od bremenosta prokrvarev i plodot otpadnal samsmilies/sad.gif Toa bese najlosoto iskustvo vo mojot zivot!Samiot hirurski zafat koj sledese bese gaden!! Seuste se sekjavam na sobata vo koja me legnaa, vrzaa , me zaspaa kako nekoe zivotince i me "iscistija". Seuste imam traumi!!!! A koga samo ke pomislam - toa bilo za moe dobro, toa bese spontan, moralo da bide... I posle edna godina se budam od son i taguvam zaradi ovoj nemil nastan i so netrpenie ocekuvam povtorno da go doziveam cudoto nareceno bremenost i da legnam vo sala i da rodam zdravo i zivo bebence! A koga samo mislam na site onie zeni koi samovolno se podlegnuvaat na taa grda operacija, na seta taa bolka, ponizuvanje, rizik od strajno ostetuvanje i sansi da nemaat deca vo idnina i pred se so toj cin UBIVAAT malo nevino covecko sustestvo koe ne e vinovno za nisto i zasluzuva da bide doneseno na svet zosto pred se bilo zacnato sonekoja cel i svoja misija, nemozam da svatam KAKO MOZETE??? ZOSTO??? Setete se samo kolku zeni se 'osudeni' i ne mozat da si imaat sopstveno dete i makotrpno se obiduvaat, zar ne mislite deka bebeto ima pravo da se rodi??????
0
...
напишал ....., декември 21, 2009
Знаете...Мислам дека многу е жалосно да се прекинува животот на мало бебенце,па видете го било големо колку паричка...замислете го само после една година кога го славите неговиот роденден кога ќе ги каже своите први зборови кога ќе ги направи своите први чекори,зар сакате тоа да му го одземете не едно бебенце кое штутуко треба да започне свој живот?
Размислете!
Јас не би го направила тоа,а ако го направите тоа за тоа нема оправдување,си играте со еден живот за правото на живот на никој не треба да биде ускратено smilies/sad.gif
0
...
напишал Gorana, декември 26, 2009
Bese edna esen. Zavrsiv vo bolnica. Imav SPONTAN abortus. Ne sakav toa da mi se desi no ete i toa morav da go preziveam. A najmnogu bev radosna koga testot pokaza deka e pozitiven. I seuste ne mozam da se smiram koga ke ja poglednam mojata kerka i postojano se prasuvam zosto toa mi se desi i sto zagubiv.Izgubiv nesto NAJPREKRASNO sto moze voopsto da postoi na ovoj svet-del od sebe-BEBENCE. Site me tesea deka ne bilo moe, zdravje ke bides pak bremena, mlada si, nemoj da places............ No mene mi e mnogu tesko... I do den denes legnuvam so placenje za toa sto go izgubiv ne po moja vina. Apsurd bese sto vo sobata vo koja lezev posle izvrsenata kiretaza, imase devocinja od po 16-17 godini nitu edna solza ne pustija za toa sto go napravija ABORTUS, a mene (32 godini) ne mozea da me smirat... Mozebi eden den ke svatat. I seuste placam skrisum zatoa sto i soprugot i majka mi postojano me kritikuvaat za toa deka zdravjeto ke go zagubam od nervozi itn. No veruvajte mene mi e najlesno koga ke se isplacam i bi gi sovetuvala site deka (ne daj boze)ako im se desi spontan abortus neka placat neka se isplacat moze samo za troska ke im olesni na dusata. Mnogu tesko mi doaga koga ke pocnat da zboruvaat za bebinja, deka treba da razmislam za vtoro dete............. A najtesko mi padna koga kerka mi eden den mi rece: mamo sakam bratce ili sestrice a moze i dvete. Mozese da bide mnogu poinaku. Samo zdravje se tesam mozebi eden den ke uspeam da prebrodam se i da imam uste edno prekrasno bebence. Seuste custvuvam kako da umre nesto vo mene............
0
...
напишал Ana 29, декември 29, 2009
Strasno e.....dusata boli mnogu!Dodeka go pisuvam ova placam..Znaci abortirav pred petnaesettina dena,zatoa sto mojot partner ne sakase da imame dete,vsusnost,go pravevme so namera ama se slucija nekoi raboti i morav da abortiram!NIKOGAS ama NIKOGAS poveke vo zivotot ne bi napravila takvo nesto!!! Taguvam,i cel zivot ke mi bide tesko!!Teska e taa odluka,ako ne i najteska! Apeliram do site devojki,NEMOJTE DA JA PREKINUVATE BREMENOSTA,so ogled na se!
0
...
напишал tanja, јануари 02, 2010
Pred 3 godini imav spontan abortus, vo 12 nedela seto toa mi se sluci doma,(poradi kompetentosta na mojot doktor koj vo toj moment ne me prati vo bolnica tuku m evrati doma da is lezam ) toa ke ja namalese malku bolkata koja i den denes ja cuvstvuvam ,zasto vo mojata raka nemase da go drzam moeto prvo bebe koe bese celosno oformeno i ne pogolemo od mojata dlanka , placev i sega placam dodeka pisuvam ,tolku mali a tolku sovreni...smilies/sad.gif nikogas posle taa gletka nema da napravam abortus ,,, denes ima sin 2 god i sum presrekna , nema nisto poubavo od decata...ako nemozete da gi cuvate dajte im gi na onoj sto gi nema a saka da ima so toa ke mu darite zivot na bebeto,,, edinstveno podrzuvam abortus vo slucaevi kade ima mnogu teski komplikacii po zivotot na deteto ili majkata ..poinaku ne ne nee
sekogas ke ve boli zatoa nemojte da si sozadvate bolki vo dusata smilies/sad.gif pozzzz
0
...
напишал maci4kaaa, јануари 05, 2010
jas stvarno go citam seto ova so slozi vo ocite i im se cudam na site devojcinja kako moze da se odlucat na takvo nesto (ABORTUS) da go unistat svojot plod svoeto malecko za koe jas i zivotot bi go dala stvarno ne mi e jasno neli pocustvuvale ni najmala vina dodeka go pravele toa dali razmislile ubavo deka ubivaat mal plod koj moze da im go razveseli zivotot!STVARNO NE MI E JASNO!
angeelaa
...
напишал angeelaa, јануари 14, 2010
Na moi 16 godini...eden decko so koj shto odev 2 mesecii..premnogu go sakav toj mi pobara i jas mu dadov mi beshe prv pat :S:S:S po 2 nedeli doznav deka sum bremena... :S bev mnogu srekna deka vo mene nosam dete od chovekot shto premnogu go sakav.No za zal morav da abortiram zosto nosev dete od coveek sto ne bese moja vera...Moite ne se soglasuvaa da go rodam toa malo prekrasno bebence :S Abortirav...morav mi beshe uzasno i den denes se sekjavam na toa :S unistiv edno malo nevino bebence :S:S:S Sega sum omazena za covek shto isto taka go sakam premnogu i zaradi toj abortus nemame deca :S :S :S se kaam za toaa premnoguu :S:S:S:
..., Ниско оценет коментар [Прикажи]
0
...
напишал agim 29, јануари 27, 2010
zdravo jasum Agim zatoa shto ja citam biblijata i veruvam vo nea i sakm da komentiram neshtop protiv abortusot nikoja majka nikoja devojka nema pravo da mu go skrati zhivoto na toa dete i akio e vo nejzinata utroba zoshto go velam toa zatoa shto vo biblijata eden psalmist kazal (Psalm 36:9 )"vo tebe e izvorot na zhivotot" okmu poradi toa shto bog ni go dal zhivoto i nikoj nema pravo na nikomu damu go skrati zhivotot isto taka vo (psalm 139:13) se veli i gi sozdade moiet bubrezi me zasolni vo utrobata na majkami, ova pokazuva deka e bog toj shto ni go podaril zhivotot,a kolku e toa seriozno abortusot potvrduva ovoj stih od (2. mojseva 21:22,23) se veli ako dvajca mazhi se stepaat i povredat bremena zhena i zhenata go rodi deteto mrtvo ili go isfrli ogash onoj shto ja povredil zhenata treba da odgovara so zhivot zatoa sie zheni i devojki dobro e da razmislat za takov cekor ne sakam da povredam nikogo sakam da kazam deka ne e vo red da se pravi abortus
0
...
напишал anonimna, февруари 08, 2010
Ne znam od kade da pocnam mnogumina ke pomislite deka sum uzasna i veruvajte ne ste daleku od vistinata.Na moi 17god ostanav bremena od covek koj go sakav najmnogu na cel svet iako imamve mnogu problemi(moite ne mi davaa da sum so nego)Sepak koga testot se pokaza pozitiven pocnav da treperam od sreka a i toj so mene.Bev mala no sepak znaev sto sakam i sakav da go rodam toa dete i dvajcata resivme da go zadrzime.No moite ni za ziva glava ne dozvolija toa da se sluci i bidejki imav samo 17 god me nateraa da abortiram.Veke bev vlezena vo 4 mesec stomakot samo sto pocna da mi se poznava,me odnesoa na sila vo klinika me vrzaa kako zivotno mi stavija totalna anestezija i 1 sat me "cistea".Mojot decko se obidel da gi spreci no bezuspesno.I koga se bese gotovo bev gotova i jas ne bev veke istata ne razgovarav so moite izbegav od doma napustiv se go napustiv i covekot na mojot zivot.Dve god.bev sama bez nikoj moite ne znaea dali sum ziva zapoznav drug covek i za kratko vreme iako se pazevme ostanav pak bremena i pak bev srekna i sakav da go rodam i vo 13tata nedela doznav deka toj covek e zenet i deka ima 2 deca i povtorno cel svet mi se srusi.Otidov sama vo klinika i barav doktor koj bi me abortiral mnogumina ne sakaa bilo rizicno,no jas bev resena i za pogolema sum pari povtorno bev "iscistena".Prviot pat zosto drugi taka sakaa vtoriot zasto jas sakav sepak bolkata bese ista.Zavrsiv na psihijatrija edna god bev na lekarstva i konecno se vrativ doma kaj moite i mu se vrativ na mojata prva ljubov covekot koj go sakav i ke go sakam cel zivot i zamislete po tretpat ostanuvam bremena i dvajcata si velime ova e dar od boga navistina bog sakal da imame dete.Se preseliv kaj nego dogovorivme i svadba i 3 dena pred svadbata jas pocnav da krvaram mislam deka bev nekade 7-8 nedeli bremena.Imav strasni bolki,na klinika mi kazaa deka imam vanmatericna bremenost plodot namesto vo matkata ostanal vo tubata,bila potrebna itna intervencija laparaskopija bidejki mozelo da dojde do ruptura i rizicno bilo za mene.I po tretpat "cistenje" mi ja otstranija i desnata tuba bila premnogu ostetena sega moite sansi bile 50% drugite organi mi bile zdravi taka velat doktorite no jas znam deka nikogas veke nema da ja imam taa moznost da ja pocuvstvuvam pak taa sreka koga doznav deka sum bremena(3 pati)I ete veke edna godina se obiduvame pak da imame dete no popusto razmisluvame za posvojuvanje..Se izvinuvam no imav potreba da go kazam seto ova ve molam devojki nemojte da abortirate i da ve vrzat najdete nacin i odvrzete se ne umira samo vaseto bebe umira i del od vas so nego
0
...
напишал anonimen, февруари 14, 2010
dali nekoj moze da mi dade odgovor ako sme ita krvna gruma jas i devojkami dali moze da imame deca ????
0
...
напишал maki, февруари 16, 2010
na prasaweto za krvnata grupa dokolku ste pozitivna krvna grupa da a ako ste negativna togas postoi postapka koja mozete za informacija da ja dobiete samo kaj soodvetni doktori odnosno ginekolozi ova vi go kazuvam od iskustvo.
0
...
напишал ...., февруари 20, 2010
Значи имам 15 годинии .. И учам медицина .. Па како и да е сите што помислуваат на абортус .. помислуваат на убиство .. Зошто? Затоа што со абортитање вие убиватее невин живот .. Размислете подобро .. Како ќе ви биде послее кога ќе излезете на улица и кога околку вас ќе гледатее дечиња ... Како трчаат и си играат со своите родителии ... Го посакуватее и вие тоаа нели ? Затоаа НЕ абортитајте .. Родете го бебето , постојат многу организации за и домови .. каде вие ќе можете да го подарите вашето бебе .. ако се осеќате дека сте немоќни да го исчувате .. Секакоо .. Не заборавајте дека на вашето бебе ќе му биде доволна и љубовта што вие ќе ја осејќате спрема него .. Покажете му на вашето бебе колку е убаво сонцето ... Бидете поносни на тоа дека вие имаатее донесено нов плод на земјата .. ! ..
Сакајте се самата себеси и сакајте го вашето бебе !
0
...
напишал miki, февруари 24, 2010
nemam komentar navistina .......
0
...
напишал citatelka, март 06, 2010
(BEBETO SE OFORMUVA MNOGU BRZO OD PERIODOT NA NEGOVOTO ZACNUVANJE I ZA KRATKO VREME DOBIVA SRCEVA REAKCIJA ODNOSNO DOBIVA DUSA)

Jas sum majka.Imam 29 god.

Koga se zapoznav so mojot soprug imav nepolni 24 godini.
Za kratko vreme (4-5)meseci od nasata vrska,pomisliv deka sum bremena.Mi docnese ciklusot.Toj mi rece deka mnogu e rano da imame dete i deka ako navistina sum bremena ke bide podobro i za dvajcata(sme bile mnogu mladi...bla,bla,bla) da go abortiram.
Jas na toa se rasplakav, a toj me tesese "nemaj gajle zlato ako abortiras,pa toa (KAKO DEMEK )ne e dete toa e sitno,tolku malo,toa uste ne e oformeno,ke imame ponataka bebe sto se sekiras ..."
Vo toj moment mu rekov deka ke raskineme i deka ke si go rodam bebeto i ke si bidam samohrana majka.
Cuvstvuvav eden takov bes sto mi idese da go nokautiram ,da go zgazam toj moj decko(segasen soprug),pocuvstvuvav ogromen gnev i omraza prema nego zatoa sto taka bescuvstvitelno izreagira.
Mislam deka od toj moment moite cuvstva prema partnerot se smenija, poinakva stanav so nego,po ladna i po izvesen period mu raskinav.
No po nekoe vreme mi rece deka seriozno razmisluval ... i taa negova nenadejna pomisla odnosno zelba da imame dete ,me osvoi .Bez razlika sto se smirivme i vencavme,jas znam i den denes da mu prefrlam za toa -kako mozel da pomisli na ubivanje na nevino bebence.

BEBENCETO PRESTAVUVA NESTO NAJUBAVO NA SVET, ZIVOT, SVETLINA, OGROMNA BEZREZERVNA LJUBOV.

Da razjasnam -znaci koga partnerot me ubeduvase na abortus VSUSNOST NE BEV BREMENA....No otkako se smiriv so nego mi docnese povtorno ciklusot,a jas se molev na GOSPOD da ne sum bremena zatoa sto nesakav pak da se soocam so komentarite od tipot "uste e rano ,koj ne brza,ne sme vo moznost..."odnosno pak da mi spomnuva ABORTUS.

I sto se sluci-eden den prvo prokrvariv i si rekov znaci pak LAZNA TREVOGA.
Do drugiot den veke nemase nisto od krvtta ....odnosno pak SOMNEZ...
Kupiv test koj 99% da kazam e tocen.Koga vidov deka e pozitiven testot nemozev da si poveruvam na sopstvenite oci,si rekov "ne e mozno","pa kako koga se sluci,pa tolku li bevme nevnimatelni", "kako ke me razberat najbliskite "
(poradi toa sto uste ne bevme vencani)
Se cuvstvuvav nemokna,mnogu placev ...placev uste od momentot koga pokaza testot +
Koga mu rekov na partnerot deka testot e pozitiven,toj nekako me gledase zbuneto i mi rece deka nema potreba da placam,deka se e vo red.Jas tolku bev izgubena sto ne go ni slusnav sto rece i samo mu velev niz solzi deka nikako nema da abortiram,DEKA NEMA ZIVA SILA STO KE ME NATERA DA ABORTIRAM
Sledno sto napraviv otidov na ginekolog za da se uveram i se sluci....se sluci NAJUBAVOTO NESTO ,DOZNAV DEKA SUM BREMENA odnosno se uveriv vo toa.
Zamislete samo koe bese cuvstvoto...togas se pokajav zaradi toa sto prethodno se molev da ne sum bremena,da e gresen testot.
Togas koga bev veke da se kaze 1000% sigurna ,prorabote majcinstvoto vo mene-ona NAJUBAVOTO CUVSTVO DEKA EDNO SONCULE EDNO BEBCULENCE SE STVARA VO MENE...WAUUUUW TOLKU BEV VOZBUDENA...Nemozev da ja soberam ustata od smeenje dodeka ja slusav doktorkata kako mi kazuva deka sum 6 nedeli bremena i deka BEBENCETO ima srceva reakcija ,srceto mu biese kako na zajce.(ZLATO MAMINO) ..."Bev vo oblaci"..."poletav od radost".
Sledese i nasata vencavka.
Vo toj period ,pri loso spienje ,malku se udriv vo stomakot,odnosno veruvale ili ne dobiv lakt na spienje od soprugot dodeka sonuval kosmari...zamislete me budi silen udar nanesen na stomakot.Pocnav da placam i da mu vikam ,a toj kutriot izbezumen neznaese sto da napravi..
Otidov na ginekolog i ZA SREKA SE BESE VO RED,VODATA VO STOMAKOT GO ZASTITILA MOETO BEBENCE.BEV NAJSREKNATA LICNOST NA SVETOT,BEBETO MOE E ZDRAVO I ZIVO
Po nekoe vreme doznav dekanosam MOMCENCE.Tolku se razneznuvav koga go gledav na ekranot ,ZLATOTO SI GI CICASE PRSTINJATA,TOLKU MNOGU POSAKUVAV DA POMINE BRZO VREMETO I DA DOJDE DENOT KOGA KE GO RODAM.
Samo sto vlegov vo 36-ta nedela SINCETO GO RODIV.
Momentot koga go slusnav negovoto prvo placenje ,.TIE MOMENTI NE SE OPISUVAAT...kolku bese malecko,MALECKO A TOLKU MOKNO I SOVRSENO.
GO DRZEV VO MOITE RACE i nemozev da poveruvam a i seuste ne mi se veruva i po dve i pol godini deka sum majka,deka rodiv ZIVOT-mislam deka e najubav son od koj nesakam da se razbudam.
Sega mu velam na soprugot "go gledas li ova soncence nase. ...eee zarem vakva dusa sakase da abortiram koga mislese deka sum bremena pred 5 godini


julijana ristova
...
напишал julijana ristova, март 08, 2010
pred 3 god imam abortirano.od toj den nema ni den da pomine a da ne pomislam zosto ziveam koga jas sum eden ladnokrven ubiec.no najtragicno e sto partnerot mi velese sakal dete so mene a koga ostanav bremena ne bil spremen.no ne go obvinuvam nego sama sum kriva samo znam deka mojot zivot iako sum 25 god. za mene e zavrsen.nekolku pati si imam posignato po sopstveniot zivot i posle lecenja roditelite moi mislat deka imam preboleno.no jas samo znam deka nikogas nema da go prebolam toj den deka gospod ke me kazni doprva zosto jas ne sum covek tuku ubiec
0
...
напишал simona, март 12, 2010
deteto e blagoslov od boga.najybavoto nesto sto postoi na svet e da go vidis na svet svoeto cedo.abortusot ima i medicinski poosledici.abortusot e zgasnuvanje na eden mlad zivot.
0
...
напишал simona, март 12, 2010
jas so moeto momce bev vo vrska ses godini koga slucajno ostanav bremena vsusnost ne ni bev svesna za toa.koga razbravme za se ne ni razmisluvavme za abortus i sekako go rodiv prekrasno since koe seha ima deset meseci i sum presrekna sto go imam nikako ne se kaam.drugoto ke dojde samo po sebe.
0
...
напишал MONIKA, март 17, 2010
I TREBA DA VE E SRAM SITE STO STE ABORTIRALE ZATOA STO VIE STE UBIEC,STE UBILE NEKOGO TOA DETE NE EVINOVNO ZA NISTO AKO E NESAKJKI ZACNATO,STAVRNO NEZNAM KAKO NEKOJ MOZE DA ABORTIRA
0
...
напишал anastasija, март 18, 2010
tocno pred dve dve godini abortirav imav samo 19godini,vo pocetokot koga slusnsav oti sum bremena bev mnogu srekna,pomina izvesen period koga mojot sakan velese da abortiram,doma na moite nikako ne smeev da kazam toa go napraviv sama bez da nikoj znae,pominaaa 2godini od kako se sluci toa sega imam 21godina i imam mnogu strah dali pa ke mozam da imam deca imam decko i so nego sum 2godini i mi strah da se omazam zatoa sto neznam dali ke mozam da imam deca a deckoto mnogu me saka........
0
...
напишал ana mihailova, март 18, 2010
pred 4 god koga imav 19god.zapoznav momce koe sto mi go promeni zivotot vo sekoj pogled.na pocetok mi bese se edno no podocna stana covek bes koj nemozev da ziveam.mislev deka ljubovta e obostrana bidejki i toj mi go velese istoto no i po postapkite.mi velese deka me saka,deka ne moze bes mene i zatoa predlozi da se zememe.predlozi i da imame plod na nasata ljubov.no jas bev taa koja mu vikase deka e rano,fakultet da zavrsam, se uste sme mladi.no toj ne me poslusa taka da edna den kupiv test za bremenost i rezultatot bese pozitiven.od pocetok bev sokirana no sto e toa e sepak nosev dete od covekot sto go sakav. no koga mu kazav se sluci nesto sto me spusti na zemja.decko mi rece da sme pocekale 5 meseci pa posle da sme se zemele.potoa predlozi da abortiram deka ne sme spremni.nosev bebe od covekot sto go sakam a nemozev da se raduvam.ocajna ne kazav na moite i taka da i pokraj toa sto od sekogas bev protiv abortusot zavrsiv vo bolnica i me iscistija.ispadnav od bolnicata i poveke ne bev istata.covekot koj sto mi go promeni zivotot prodolzi da mi vika deka me saka i deka ne moze bes mene.no morav da se otrgnam od nego.zaminav amerika.no sega posle 4 god.jas se uste nemozam da prebolam,i se uste sekoj den se potcekam na toj den i na toa kako mozev da go storam.bolkata e uste pogolema koga kego vidam bivsiot moj so 2godisen sin kako se seta.ne go obvinuvam nego jas bev taa koja sto legnav na stolot,no samo znam deka posledicite posle abortus se ogromni i so trajni posledici,a od druga strana go napisav seto ova ne za da me sozalite tuku ponekogas zenata se naoga vo besizlezna situacija pa taka da ja pravi najgolemata greska za koja mislam deka nema zena koja podocna se kaje
0
...
напишал Елена, март 31, 2010
mozebi se kaete za toa sto ste go napravile ama sega e docna! kade vi letase pametot koga resifte da go napravite? ili pa ste bile mnou mladi, siromasni...... GLUPOSTI! kolku ke ve kosta da go rodite? kolku ke ve kosta da go nahranite? izrasnete? ako navistina ste nekoi ne znam kolku siromasni pa izrasnete go neka napolni barem edna godina!! pa dadete go na posvojuvanje ima luge koi ne mozat da imaat deca i kopneat po niv dadete im moznost da im se nasmevne srekata! NE VE RAZBIRAM! SPOSOBNI STE DA UBIETE NEKOGO? NEKOE NEVINO BEBENCE STO RASTE VO VASIOT STOMAK?? abortusot e najlosoto nesto so postoi vo svetot! dadete mu sansa da go vidi sonceto da proodi da se raduva... videoto e zastrasuvacko! zamislete se vie tamu ili nekoj vas najmil.. kako ke vi bide? NE NE LUGE NE VE RAZBIRAV VAS VOOPSTO!!smilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gifsmilies/sad.gif
0
...
напишал /, април 08, 2010
Дури и ако бебето е зачнато пред 1 секунда и е невидливо со голо око,ТОА Е СЕПАК БЕБЕ!Има душа уште од првиот момент,без разлика колкаво е.Не ги разбирам оние кои што абортусот го оправдуваат со зборовите:``Мало е,нема душа...нема срце``.Има и душа и срце зашто Бог го создава животот и никој нема право да го одземе!За нешто да порасне,мора да биде мало,така што,тоа не е оправдување!Ниедна бремена жена не смее да си дозволи да помисли дека таа има право да одлучи дали да го одземе животот на бебето-СЕКОЕ бебе има право на ЖИВОТ!
0
...
напишал Dejan, април 09, 2010
Mene za malku ke me abortirale ama doktorot i rekol na majka mi deka i e slaba krvta i deka bi bilo dobro da poceka malku dur da zajakne.Ama potoa taa se predomislila bidejki trebalo da me ubivaat so nekoja inekcija(horor rabota).Taka da jas sum eden od retkite preziveani i sum mu blagodaren na Gospod sto e toa taka.Nemojte da si gi ubivate svoite nerodeni deca!Poglednete nekoja licnost bez koja ne mozete da go zamislite svojot zivot.Toa e licnosta sto planirate da ja ubiete.
0
...
напишал tamara, април 11, 2010
imav cudni simptomi.pocnav da gledam so apatija kon nekoja hrana koja prethodno mi bese omilena,cesto mi se spiese,uzivav da jadam kiseli krastavicki...mojot soprug zabeleza deka ima promeni kaj mene koi aludiraat na bremenost.iskreno jas ne veruvav,zosto i prethodno sme se obiduvale no nisto.eden den mojot soprug skrisno od mene,naracal test za bremenost preku edna moja prijatelka.jas ne ni veruvav deka go storil toa.go napravivme testot,i bese pozitiven.no jas seuste ne veruvav vo taa vest si mislev deka ne e mozno,tolku e sovrseno za da bide realno.kupiv uste eden test koj pokazuva 99% tocnost na bremenost,i vednas go napraviv...bese pozitiven...mojot soprug bese presreken,jas bev uste po srekna,edvaj go cekav momentot koga ke go drzam moeto bebe vo race,koga ke go slusnam negoviot prv plac,koga ke gi poglednam malite ocinja,koga samoto toa so negovite racinja ke me pogali,koga ke go pocustvuvav tihoto zdivce na moeto bebence...se sakav sebe,se gledav vo ogledalo i se gledav poinaku-ovoj pat kako MAJKA.bev mnogu radosna sto vo mene ima uste edna nova dusa,vo mene ima nov zivot pa boze jas imam malo prijatelce so si go nosam nasekade so mene,koga kupuvam,koga ucam,koga slusam muzika,koga sum srekna,koga setam...toa malecko soncence e sekade so mene,i nikogas ne sum sama...od sedmiot den toa e veke ziva dusha,moze da pocustvuva se,dali ima vo mene ljubov za nego ili ne.go sakav najmnogu,NAJMNOGU na celiot svet.koga ke si legnevme da spieme so mojot soprug,toj prvo ke go baknese mojot stomak i ke mu recese TATICKO I MAMICKA SEA KE NANAAT,AJDE I TI DA SI MIRNO I DA RASTIS ZATOA UBAVO DA MI SPIVKAS.I TAKA ODMINUVAA DENOVITE...I OTIDOV NA GINEKOLOG za da vidam dali e se ok.i ginekologot mi potvrdi deka e se vo red i deka po 4 nedeli treba da odam na kontrola .istiot den vecerta prokrvarev.mislev deka ne e strasno.moja prijatelka ginekolog,koga i kazav sto mi se slucilo mi kaza vednas da odam na doktor bidejki vo bremenost ne e vo red da krvaris.otidov.me zadrzaa na bolnica.mi dadoa apcinja i inekcija i mi kazaa deka plodot paga na dolu i deka ke storat se da go zadrzam.no jas imav ogromni bolki koi vo tekot na nokta zavrsija,i jas nekako zaspav.potvesno se nadevav deka se ke bide vo red,no i znaev deka moze da go zagubam.se razbudiv.i se sluci toa...imav spontan abortus vo 7 nedela od bremenosta...moeto bebe ne sakase da se rodi...taka trebalo da bide...mi bese izvrsena intervencija...ne samo sto doziveav fizicka bolka,emocionalnata e uste pogolema.fizickata bese i pomina,no na ovaa sekoj den se prisekavam,kako da izgubiv del od sebe.zal mi e za toa sto se sluci...no sakam da kazam deka nikogas ne sum bila za abortus,nitu pak vo idnina ke bidam za abortus,bidejki koga togas vo zivotot,ke vi se svorat takvi okolnosti koi ke ve potsetat i kaznat za vaseto NAMERNO UBISTVO NA NEVINO NERODENO DETE,koe dodeka go ubivaat place i tivko piska i ima pogolemi bolki otkolku vie koga nenamerno ke se presecete.imam 25 god i imav spontan abortus pred tocno eden mesec.morav da go napisam ova za da ja spodelam mojata prikazna so devojki koi pominale niz istoto,bidejki samo tie mozat da go razberat toa a ne onie koi NAMERNO ABORTIRALE!!!
0
...
напишал ANITA, мај 29, 2010
Kako mozi da si pomislite na takvo nesto.jas imam since koe ke polni 4 god.A jas imam veke 24.ZOSTO ABORTUS ste se zaprasale nekogas.prvo treba da se razmisli na posledicite sto mozi da se slucat pred da se stapi vo odnos so nekoja osoba jas mislam deka kako sto idi vremeto uste poveke ke se zgolemi brojkata zatoasto devojkite ne razmisluvaat za posledicite:sto mozi da se sluci ako ostanat bremeni.Sto dobivaat ako imaat odnosi na 15 godini....ili pomali.....NISTO samo posledici sto ke im bidat precka cel zivot.Ako mislat deka ke go ZADRZAT svojot decko so odnos MNOGU SE IZLAZALE.Ako ne ja prifaka vasata bremenost znaci togas toj samo ve iskoristuva.A ako e do socialni potrebi ne se sekirajte ne sme siromasni nikoj,Kako sto procitav vo nekoi tekstovi koga nasite babi i dedovci terale luksuzi;vozele ubavi koli ili imale golemi kuki ILI PAK MU BILE TELEFONITE VO RAKA KOGA......NIKOGAS.Ako velite deka nemozam da go rodam oti se nema pari toa e samo izreka kako nasle nasite roditeli sredstva da ne izgledaat.Samo nie si go pravime sami toa oti sakame luksuzi da terame.....ZNACI AKO BIL MAZ DA GO NAPRAVI TOA DETE NEKA OSTANI I PONATAMU MAZ ZA DA GO IZDRZUVA TOA DETE.....SAMO RETKO IMA MAZI KOI SE VISTINSKI MAZI ZA TAA RABOTA.
0
...
напишал vesna87, јуни 19, 2010
Испровоцирана од текстовите што ги прочитав погоре не можев а да не оставам некаков коментар.Како сто ги гледав текстовите (исповедите)на кутрите девојки ми текнуваше дека сум размислувала на таа тема но за среќа никогаш не сум имала таков проблем.Како и да е не ги оправдувам намерните абортуси од повеќе причини и сметам дека никој нема право да ускратува нов живот без разлика во каква ситуација се наоѓа.Можам само да кажам дека до некаде ги разбирам тие што се одлучиле на таков чекор. Бројот што го прочитав на веб странава за таквите случаи многу ме изненади и се надевам дека во иднина само ќе се намалува.После овие информации сто ги добив за сите тие непријатни искуства сигурно дека ќе бидам многу по внимателна во иднина истото им го препорачувам на сите сексуално активни девојки.
0
...
напишал kika, јуни 19, 2010
posle 2 godini borba so sekundarna neplodnost konecno mi se nasmea liceto no toa traese samo 5 dena.morav da abortiram bidejki toa bese vonmatericna bremenost.iako imam 8 godisna kerkicka nemozam da se pomiram so pomislata deka nema da imam drugo dete i nema den da ne pomislam na toa sto mi se sluci i nema den da ne se obvinam deka iako ne po moja zelba jas go ubiv moeto bebe.
0
...
напишал velika, септември 26, 2010
ne abortirajte ne gi ubivajte svoite deca eden den ke se kaete ima parovi koi placat za deca rodete gi ako nemozete da gi zadrzete dajte gi na posvojuvanje
0
...
напишал Cucika, ноември 04, 2010
Jas na 15god abortirav.....toa beshe pred 1mesec tocno,i sega koga ke izlezam na ulica i vidam nekoe malo detence jas se naezuvam.Se plasam od samata pomisla deka e mozno veke da nemam dete,bidejki jas abortirav vo 13nedela no so hirurshki zafat....bez provookacija i mi rekoa doktorite deka toa e golem rizik bidejki bebeto bilo veke oformeno i deka grloto na matkata treba mnogu da se rasiri>So rasiruvanjeto na grloto od matkata moze da se povredi istoto....zatoa kazete mu NE na abortusot.Sega me grize griza na sovesta od samata pomisla deka sum UBILA nevino sustestvo...smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif smilies/cry.gif ......
0
...
напишал filip, март 29, 2011
se slozuvam so onie koi abortusot go smetaat za najgolem grev... Nikogas ne bi skratil zivot na tolku nevino sustestvo... Toa e golem grev pred Boga .. Iskreno ne znam kako lugjeto koi se osudile na takov cekor mozat najnormalno da prodolzat so zivotot, Jas i mojata soruga se zedovme na mnogu mlada vozrast. koga ja dobivme nasata kerkicka zena mi imase samo 19 god, sega go ocekuvame aseto 2 detence i sme presrekni sto na tolku mlada vozrast sme sozdale 2 zivoti. Toa e cuvstvo koe Ve tera da izdrzite se vo zivotot i da zaboravite na site problemi. Decata se najgolemo bogatstvo smilies/smiley.gif pozdrav
0
...
напишал ema, април 22, 2011
IMAV SAMO 20 GODINI I IMAV ABORTUS NO MOJOT BESE MORALEN BIDEJKI PLODOT NE SE RAZVIVASE DOVOLNO TOA GO DOZNAV VO 7 NEDELA! NO IAKO ABORTUSOT BESE MORALEN JAS DENDENES NEMOZAM DA SE POMIRAM SO TOA MNOGU MI E TESKO NEMA DEN DA NE ZAPLACAM ME UBIVA POMISLATA DEKA SEGA VO MAJ KE TREBASE DA SE PORODAM smilies/sad.gifsmilies/sad.gif

Напишите коментар
намали | зголеми

busy