Од сите благодетни дарови со кои Бог го дарувал човекот, највозишен е дарот на љубовта. Љубовта е најсвето, најблаг-опријатно,  Најскапоцено и најрадосно чувство, без кое човекот не може да го замисли своето постоење и својот живот.

 

Највозвишениот облик на љубов, достоен за секоја пофалба и почит е љубовта на мајката кон своето чедо. Оваа љубов со сета своја длабочина и нежност, е најдлабокото и најсвето чувство со кое Бог го благословил секое суштество на земјата. Неинформираноста за сексу-алното и репродуктивното здравје е главна причина за донесување на одлука за абортус. Одлуката да се абортира е тешка, и самата по себе носи штетни последици, затоа државата треба да ја превземе одговорноста за запознавање на бремените жени со оследиците од абортусот. Како последици од абортусот се јавуваат траен стерилитет, Rh - сензи-билизација, трајно отстра-нување на матката, а многу често доаѓа и до смрт на бремената жена. 

        Во светот годишно абортираат по околу 42 милиони жени, односно секоја пета бременост завршува со абортус, а како последица на илегалните абортуси секоја седма минута умира по една жена. Според заедничкиот извештај на Канцеларијата за статистика на  Европската унија- Евростат и Европската Комисија, на секои 30 секунди во Европа се врши по еден абортус. Канцерот и абортусот  ретста-вуваат основни причини за зголемена стапка на  смртност во Европа. Намалувањето на бројот на живородени во Европа доведува до стареење на населението, а со тоа и до нерамнотежа во опшествената пирамида.

 

        Во Македонија бројот на абортуси е речиси ист со бројот на родени. Жртви во оваа невидлива војна има повеќе од сите убиства и погубувања заедно.  Смртоносни дела, носат смртоносни последици! Убивајќи ги своите деца, ние ја уништуваме својата земја, семејство, народ и иднина! Иднината на нашето општество стануваат гробиштата, а останките безлична прашина! Плодот како човечка личност треба да се заштити! Плодот како човечка личност не смее да биде уништитен!  Отсуство на морална и правна заштита на плодот и гаранција на неговиот живот ги прави бесмислени сите декларации за заштита на животот!

 

Отсега, абортус побрзо од преглед за настинка

Жената која сака да абортира ќе може да го направи тоа истиот ден. Нема повеќе чекање на три работни дена за да размисли дали абортусот е конечна одлука, а ќе биде укинат и задолжителниот ултразвучен преглед за слушање на срцевите тонови. Ова според информации на Сител е содржано во работната верзија на измените на законот за абортус кои неколку месеци ги подготвуваат во Министерството за здравство. Оттаму не прецизираа кога за нив ќе гласаат пратениците.

 
Чудото на животот

 
Нина Бадрич, Шорти и пријателите со песна за неродените деца

 
Владиката Петар против абортусот: Не само што не се множиме, туку ги убиваме и зачнатите

Иако во првиот божји благослов стои да се раѓаме и множиме, ние денеска не само што не се раѓаме туку и ги убиваме зачнатите во утробите, рече владиката Петар осудувајќи го абортусот во својата традиционална божиќна порака.

 

 
Се оствари новогодишната желба на малиот Давид од Свети Николе- ќе добие сестричка за 3 месеци

Новогодишната желба на малиот Давид од Свети Николе ќе се оствари наскоро. Тој ќе добие сестричка за 3 месеци.

 

Вчерашната вест дека 6- годишниот Давид од Свети Николе во свето писмо до Дедо Мраз посакува да има сестричка, денес доби среќна потврда.

 
ФОТО: Малиот Давид за Нова година од Дедо Мраз го побара најубавиот подарок на светот!

Малиот Давид од Свети Николе од Дедо Мраз оваа година го побара најубавиот подарок на светот!


Давид има 6,5 години и има две желби кои му ги напиша на Дедо Мраз во писмо, а фотографијата ни ја испрати неговата мајка Катерина.

Едната желба е големо пакетче, а другата е идната година да добие сестричка!

Се надеваме дека желбата ќе му биде исполнета и дека мама и тато ќе го израдуваат со најубавиот подарок на светот – здраво и живо бебенце!

 
Исповед на доктор: Зошто престанав да вршам абортуси

– Основно лекарско восиптување го стекнав за време на студијата на Белградскиот медицински  факултет во периодот 1951-1957 година.
Учен сум, спрема тогашното важечко докторство, дека детето е живо тек со негвиот прв плач. Од катедрата во склоп со различни отсеки на медицинскиот факултет слушав секогаш исто:

 
Фотографија која ќе ве трогне длабоко во срцето - во чест на ангелите кои не успеале да се родат

Овој месец се сеќаваме на сите ангели кои не успеале да се родат, оние кои не ја почувствувале топлината на мајчината прегратка... Во овој месец се покренува свеста за сите родители кои изгубиле дете.

Приказна која ќе ве трогне длабоко во срцето. Фотографија која долго ќе ви остане врежана во сеќавањето.

Приказна раскажана од авторката на оваа фотографија, која трогна милиони.

 
Порака од бебето до мајката: Сакам да живеам, абортусот го прекинувам мојот живот

 
Споделете: Ова видео го смени ставот за абортусот на илјадници луѓе

Ова видео со молскавична брзина се рашири низ интернетот, а на кое ќе слушнете шокантен разговор на медицинско лице кое врши абортуси над дозволената легална граница.

Тајни агенти доброволно се вклучија во овој проект и ја обелоденија индустријата која работи со доцен абортус.

На Фејсбук и Јутјуб ова видео го погледнаа милиони гледачи, а било споделено околу 50.000 пати.

Видеото наречено „Што е човечно“ детално ја прикажува волјата на нелегални извршувачи на абортус кои брутално ги колат бебињата кои веќе може да преживеат и надвор од матката, а ја обелоденува насилната и нечовечна природа на процедурите за абортус во поодмината бременост кои секојдневно се извршуваат.

Прочитате го целосниот разговор меѓу докторите и пациентите.

 
Вистината за абортусот во МакедонијаПочитувани читатели, ова е видео за Вистината за абортусот во Македонија.

Ги замолуваме сите поддржувачи на правото на живот, да го постираат овој линк на своите профили, веб-страници, блогови, да го препратат на свои пријатели по е-маил...


 
<< Почеток < Предходна 1 2 3 4 5 Следна > Крај >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL